Soiten koronatilannekuvatiedote 22.2.2021
Soiten koronavalmiusryhmä kokoontuu jatkossa torstaisin sekä tarvittaessa. Tiedotamme tilannekuvasta jatkossakin aina myös maanantaisin. Varautuminen on suunnitelmien mukaista.
Tartuntatilanne
Soiten alueella ei ole todettu uusia koronavirustartuntoja viikonloppuna tiedotettujen neljän tartunnan lisäksi.
Korostamme, että edelleen on äärimmäisen tärkeää noudattaa koronahygieniaohjeita: erityisen tärkeää on vähentää lähikontaktien määrä minimiin ja huolehtia huolellisesta kasvomaskin käytöstä, turvaväleistä sekä käsihygieniasta.
Koronaviruksen tilannekuvan tunnusluvut on päivitetty:
- Tartuntojen lukumäärä viimeisen 14 vuorokauden aikana: 17 (edellinen luku 19)
- Ilmaantuvuus viimeisen 14 vuorokauden aikana / 100 000 asukasta: 21,8 (edellinen luku 24)
- Keski-Pohjanmaan keskussairaalassa ei ole hoidossa tällä hetkellä yhtään koronavirustartunnan saanutta.
- Koronavirustesteistä 0,75% on positiivisia tuloksia. Viikolla 7 koronavirustestejä otettiin Soitessa 1458 kpl.
- Tartuntoja pandemian alusta alkaen diagnosoitu Soiten alueella yhteensä: 207
- Tartuntaketjujen jäljitettävyys 80%
- Koronaviruksen leviämisvaihe Keski-Pohjanmaalla: perustaso
Hiihtoladut, mäet ja metsät ovat nyt turvallisimpia paikkoja lomailuun
THL suosittelee, että talvilomailijat ulkoilisivat oman lähipiirin seurassa ja välttäisivät väkijoukkoja. Tartuntariski on olemassa tällä hetkellä kaikkialla Suomessa, vaikka alueiden välillä onkin eroja taudin ilmaantuvuudessa. Epidemiatilanne elää koko ajan, ja matkustaminen lisää entisestään riskiä viruksen leviämiselle.
”Tänä vuonna kannattaa pohtia, olisiko hiihtoloman vietto omilla kotikulmilla lähipiirin kesken ulkoillen mahdollista”, sanoo THL:n johtaja Mika Salminen.
Jos on koronavirustaudin oireita, lomailemaan ei kannata lähteä lainkaan. Tällöin tulee hakeutua välittömästi testiin.
Lisätietoa koronaturvallisesta hiihtolomasta THL:n verkkosivuilla.
Rokotukset
Ikäihmisten koronavirusrokotukset etenevät Soiten alueella. Ajanvaraus koronarokotuksiin yli 80-vuotiaille kotona-asuville ikäihmisille sekä heidän kanssaan samassa taloudessa asuville omaishoitajille ja ikääntyneille (yli 70-vuotiaille, esim. puolisoille) avataan jälleen tiistaina 23.2.2021 klo 12. Ajanvaraus avataan joka tiistai klo 12 niin kauan kuin rokotteita riittää.
Ajan koronarokotukseen voi varata joko sähköisesti tai puhelimitse:
- puhelinajanvaraus: 06 828 7488. Avoinna tiistaisin klo 12 alkaen niin kauan kuin aikoja on varattavissa. Muina aikoina puhelimessa kuuluu tiedote. Puhelimitse ajan voi varata myös ikäihmisen puolesta.
- sähköinen ajanvaraus netissä Omahoito-palvelussa osoitteessa: https://soite.terveytesi.fi
Omahoito-palveluun tulee kirjautua omilla pankkitunnuksilla (tai muulla vahvalla tunnistautumisella), jolloin ajan voi varata itselleen. Ajan toisen henkilön puolesta voi varata, mikäli puolesta asioinnista on tehty sopimus. Lue lisää: https://www.soite.fi/toisen_puolesta_asiointi
Sähköinen ajanvaraus sujuu jouhevammin ja suosittelemmekin varaamaan ajan sitä kautta jos mahdollista. Mikäli samaan aikaan rokotetaan samassa taloudessa asuva omaishoitaja tai puoliso, tulee ajanvaraus tehdä puhelimitse molemmille.
Pyydämme läheisiä huolehtimaan, että iäkkäät sukulaiset saavat rokoteajan ja pääsevät rokotuspisteelle.
Koronarokotukset ovat käynnissä Soiten alueella myös alle 70 vuotiaisiin riskiryhmään 1 kuuluville henkilöille. Ensi vaiheessa rokotetaan tästä ryhmästä Soitessa kontrollissa olevia henkilöitä (kuten elinsiirto- ja syöpäpotilaita). Heihin otetaan henkilökohtaisesti yhteyttä puhelimitse ja sovitaan rokotusaika. Näin on mahdollista toimia, koska rokotettavien määrä on suhteellisen pieni. Alle 70-vuotiaita rokotetaan AstraZenecan rokotteella, kun taas yli 70-vuotiaita Pfizer-BioNtecin rokotteella.
Rokotusten etenemistä alueella voi seurata Soiten koronarokotemittarista, joka päivittyy maanantai-iltapäivisin.