Soiten koronatilannekuvatiedote 28.6.2021
Tartuntatilanne
Soiten alueella ei ole todettu uusia koronavirustartuntoja viime viikon aikana. Viimeisin positiivinen koronavirustartunta todettiin tiistaina 8.6.2021. Alueellinen 14 vuorokauden ilmaantuvuusluku on tällä hetkellä 0 / 100 000. Keski-Pohjanmaan keskussairaalassa on hoidossa yksi koronavirustartunnan saanut potilas.
Muutamia Pietarissa matkailleita henkilöitä on asetettu karanteeniin koronavirusaltistumisen vuoksi. Soite kehottaakin kaikkia erityisesti Venäjällä matkustaneita hakeutumaan koronavirustestiin matalalla kynnyksellä. Kaikkien bussilla Pietarista palanneiden tulee välttää kontakteja perheen ulkopuolisiin henkilöihin ja hakeutua koronatestiin 72 tunnin kuluttua maahan saapumisesta, vaikka koronavirukseen viittaavia oireita ei olisikaan. Myös niiden henkilöiden, jotka ovat tai ovat olleet kontaktissa Pietarista Suomeen busseilla matkustaneiden matkailijoiden kanssa, tulee hakeutua koronavirustestiin matalalla kynnyksellä.
Myös THL suosittelee vahvasti, että ”kaikki Venäjältä Suomeen palaavat matkustajat hakeutuvat koronavirustestiin 72 tuntia Suomeen paluun jälkeen ja välttävät sosiaalisia kontakteja testituloksen valmistumiseen saakka” (THL:n tiedote).
FINENTRY-palvelun käyttöä suositellaan kaikille Suomeen ulkomailta saapuville sekä kotimaahan palaaville suomalaisille. FINENTRY (www.finentry.fi) on verkkoselaimen kautta käytettävä digitaalinen palvelu, joka sujuvoittaa Suomeen matkustamista ja maahantuloon liittyvää koronavirustestausta koronaviruspandemian aikana. Palvelu on käytössä myös Keski-Pohjanmaalla. FINENTRY-palvelussa voi esimerkiksi:
- varata ajan Suomessa tehtävään koronavirustestiin
- saada tekstiviestillä ohjeet testiin saapumiseen
- saada tekstiviestin koronavirustestin tuloksesta
Rokotukset
Väestön koronavirusrokotukset etenevät hyvin Soiten alueella. Väestön rokotukset ovat nyt käynnissä kaikille yli 16-vuotiaille sekä 12–15-vuotiaille riskiryhmään 1 ja 2 kuuluville nuorille.
Soiten koronarokotusmittari on päivitetty. Yhteensä Keski-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin yli 12-vuotiaasta väestöstä on rokotettu nyt ensimmäisellä annoksella 72 %.Toisen rokotusannoksen on saanut 25 % alueen yli 12-vuotiaista. Koko väestön osalta on alueelta rokotettu ensimmäisellä annoksella 61% väestöstä.
Koronarokotukset vievät meitä kohti normaalimpaa elämää – nyt ”pistetään paremmaksi”! Koronavirusrokotteet tarjoavat tehokasta suojaa koronavirustautia ja erityisesti sen vakavia muotoja vastaan. Rokotettuna autat suojaamaan myös muita koronavirustartunnoilta. Lisätietoa rokotteesta.
Aikoja koronarokotuksiin on hyvin saatavilla ja huomenna tiistaina 29.6.2021 avataan lisää aikoja ajanvarauskalentereihin. Vapaita aikoja avataan vähintään viikoksi kerrallaan, eli huomenna avataan loppuviikon ja ensi viikon aikoja.
Puhelinajanvaraus koronarokotuksiin aukeaa jälleen tiistaina 29.6.2021 klo 12 numerossa 06 828 7488 ja myös Omahoidon sähköiseen ajanvaraukseen avautuu lisää aikoja tiistaina klo 12.
Ajan nuorelle voi varata sähköisestä Omahoito-palvelusta, mikäli nuorella on sähköiseen tunnistautumiseen tarvittavat tunnukset (pankkitunnukset tai mobiilivarmenne). Mikäli sähköinen tunnistautuminen ei ole mahdollista, tulee aika varata puhelimitse.